Giriş Yap Kayıt Ol
Adıyamanda Gezilecek Yerler | ADIYAMAN REHBERİM
Adıyamanda Gezilecek Yerler

Adıyaman'da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Adıyaman’da Gezilmesi Gereken Yerler


Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman’ın tarihi, M.Ö. 40 bin yılına kadar uzanıyor. Aradan geçen binlerce yılda çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan şehir, haliyle birçok tarihi esere sahip. Üstelik bazıları UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girecek kadar da değerli. Ayrıca Adıyaman’da görülecek yerler arasında doğal güzellikler ve mağaralar da geniş yer tutuyor. Ne de olsa Adıyaman, Anadolu’da insanlık tarihi kadar eski bir yerleşim yeri. Korunaklı yapısı ve bereketli topraklarıyla insanları kendisine çekmeyi başarmış ve onlara kucak açmış.


Nemrut Dağı
Adıyaman’ın dünyaca bilinen zirvesi Nemrut Dağı, Kahta ilçesinde bulunuyor ve yüksekliği 2150 metre. Bölgenin 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasını sağlayan özelliği ise yamaçlarında yer alan anıt mezar ve heykeller. Adıyaman ve çevresinde hüküm süren Kommagene Kralı I. Antiochos’un yaptırdığı görkemli dev heykeller, 8 ila 10 metre arasında değişen yüksekliğe sahip ve kireç taşı bloklarından yapılmış. Kutsal kabul edildiği için özelikle dağın doğu terasında yoğunlukla görülen heykeller, dönemin inanışları ve heykel sanatındaki gelişmişliği hakkında önemli bilgiler içeriyor. Her ne kadar günümüze kadar gelememiş olsa da, I. Antiochos’un kendi adına yaptırdığı anıt mezarın da aynı alanda olduğu düşünülüyor. Adıyaman şehir merkezinden düzenlenen birçok Nemrut Dağı turu ile bölgeye ulaşabilirsiniz. Güneşin doğuşunun ve batışının ülkemizde en güzel izlendiği birkaç noktadan biri olan Nemrut’a yapacağınız yolculuk, mistik bir havaya bürünecek ve çok uzun süre hafızanızdaki yerini koruyacak.


Perre Antik Kenti
Kommagene Krallığı’nın en önemli birkaç şehrinden biri olan ve bugün “Pirin” olarak bilinen Perre Antik Kenti, Helenistik Dönem ile birlikte erken Roma dönemine ait birçok tarihi esere de sahip. Adıyaman’ın 5 km kuzeyinde yer alan bu tarihi şehirde, 200’den fazla mezar bulunur. Bu mezarların özelliği de kayalara oyularak yapılmış olmaları. Ayrıca hala kullanılabilen Roma Çeşmesi ve şehrin surlarının ayakta kalmayı başarabilen bir kısmı da Perre Antik Kenti’nde ziyaretçilerini bekliyor. Son dönemlerde yapılan kazılar sayesinde ortaya çıkarılan 150 metrekarelik bir alana sahip mozaik de, üzerine yapılan koruma eviyle birlikte muhafaza ediliyor.


Cendere Köprüsü
Kahta ile Sincik ilçeleri arasında yer alan ve Cendere Çayı üzerinde bulunan Cendere Köprüsü, dünyanın en eski kemerli köprüsü olma özelliğine sahip. Romalılar tarafından yapılan ve ikinci en geniş kenarlı köprü unvanı da bulunan Cendere Köprüsü’nün uzunluğu 120, genişliği ise 7 metre. Her biri 10 ton ağırlığındaki 92 adet taş bloğun üst üste bindirilmesiyle oluşturulan köprü, Adıyaman’ın tarihi eserlerinin en değerli parçalarından. Yapıldığı dönemde üzerinde 4 adet sütun bulunan köprünün hikâyesi de ilginç. Köprünün Kahta tarafındaki iki sütunu kendisi ve karısı için yaptıran Roma İmparatoru Septimius Severus, Sincik tarafındaki iki sütunu da oğulları Caracalla ve Geta’ya armağan ediyor. Ancak imparator öldükten sonra Caracalla, taht kavgası nedeniyle 5 yaşındaki kardeşi Geta’yı öldürüyor. Hırsını alamayıp köprünün Geta’ya adanan sütununu da yıktırıyor. Bu nedenle günümüzde Cendere Köprüsü üzerinde 3 adet sütun yükseliyor.


Arsemia Antik Kenti
M.Ö. II. yüzyılda Kommagene Krallığı’nın atası olan Arsames tarafından kurulan ve günümüzde Arsemia Antik Kenti olarak anılan şehir, Kral I. Antiochus’un babası I. Mithridates’e ait bir mezara ev sahipliği de yapıyor. Kommagene’nin yazlık başkenti ve idare merkezi olarak kullanılan şehir, Adıyaman il merkezine 63 km uzaklıkta. Anadolu’nun bilinen en büyük Grekçe yazıtının yer aldığı Arsemia Antik Kenti’ni önemli kılan noktalardan biri de efsanelere konu olan Herkül’ün, kendini tanrı katında gören Kral I. Antiochus ile tokalaşma sahnesinin yer aldığı 10 ton ağırlığındaki kabartmaya ev sahipliği yapması. Kabartmadaki tasvire göre kral, başındaki tacıyla birlikte Herkül’den daha uzun boylu ve daha güçlü görünüyor. Bu da kralın kendini  ne denli güçlü gördüğünün bir kanıtı olarak bugünkü önemini arttırıyor. Şehirde ayrıca 157 metre uzunluğunda oyma tünel, bazı heykel ve sarnıç kalıntıları da bulunuyor.


Kahta Kalesi
Adıyaman’a 60 km mesafede, Kahta ilçesine bağlı Kocahisar Köyü’nde yer alan Kahta Kalesi, 350 metre yükseklikteki bir uçurumun kenarına konumlanmış durumda. Kommagene Krallığı tarafından inşa edilen kale, daha sonra Roma döneminde geliştirilmiş, 13. yüzyılda da Memluklerin hakimiyetinde restore edilmiş. Üç büyük medeniyetten izler taşıyan kalede zindan, ibadet alanları, sarnıç ve çok sayıda oda bulunuyor. Ayrıca Arsemia’ya ulaşan su yolu da mevcut. Adıyaman’da gezilecek yerler için yapılacak bir tura mutlaka Kahta Kalesi de dahil edilmeli.


Oturakçı Pazarı
Adıyaman şehir merkezinde yer alan Oturakçı Pazarı, Adıyaman Kalesi’ne yakın bir konumda, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. El işi Nemrut heykelleri, halı, kilim, heybe, cicim, çanta gibi birçok yöresel eşyanın yer aldığı Oturakçı Pazarı, Adıyaman’da hediyelik eşya alınacak en önemli adres. Adıyaman turunun ilk ya da son durağı da haliyle Oturakçı Pazarı olmalı. Rengarenk tezgâhlarla bezenmiş tarih kokan sokaklarda yürürken mistik havanın büyüsü sayesinde zamanda yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz.


Gümüşkaya Mağaraları
Göksu Irmağı boyunca özellikle Besni tarafındaki Kızılin ve Sarıkaya köylerinde yoğunlaşan sarp kayalıklarda, birçok mağara ve bu mağaraları birbirine bağlayan oyma tünel bulunur. M.Ö. 150’li yıllarda insan eliyle oyularak bugünkü biçimini aldığı düşünülen mağaralar, bölmeli odalara, kuyulara ve balkonlara sahip konut olarak kullanılmış. Tüneller ise sadece bir kişinin sürünerek ilerleyebileceği genişliğe ve yüksekliğe sahip. Öyle ki gün ışığı ile bağlantınız bile kesilebilir. Yani son derece korunaklı. Adıyaman şehir merkezinin 40 km güneybatısındaki Gümüşkaya Köyü’ndeki bu eşsiz eser, Adıyaman’daki doğal güzelliklerin en değerlilerinden.


Gölbaşı
Adıyaman şehir merkezine 63 km uzaklıkta bulunan Gölbaşı ilçesi, sahip olduğu doğal güzellikler ve eserlerle hem şehir halkı hem de ziyaretçiler için huzur dolu bir kaçış noktası olmayı başarıyor. Gölbaşı Gölü, Azaplı Gölü ve İnekli Gölü olmak üzere 3 adet göl bulunan ilçede ayrıca Altınlı Köprü, Paşa Köprüsü ve Vicne Köprüsü olmak üzere geçmişten kopup gelen tarihi eserler de bulunuyor. Kalabalıktan uzak, doğayla iç içe ve huzur dolu bir tatil için Adıyaman’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Gölbaşı, stresten uzak günler sunuyor.

kez görüntülendi. / -- tarihinde eklendi.