Giriş Yap Kayıt Ol
Adıyamana Hoş Geldiniz | ADIYAMAN REHBERİM
Adıyamana Hoş Geldiniz

02 – Adıyaman’a Hoş Geldiniz

Adıyaman yolu yaman
Vay vay yavrucağım
Aman aman yavrucağım
Dön gel dayanamam

Şehir tavsiyeleri yazımıza 01 Adana ile başlamıştık. Bu yazılardaki amacımız son derece interaktif bir şekilde, sitenin kullanıcıları, takipçiler ve şehirde yaşanların tavsiyeleriyle şehir tavsiye rehberleri hazırlamak. İşte yaşayanlardan, yazarlarımızdan, gezenlerden yani sizlerin instagram facebook aracılığı ile yazdığı yapılması gereken Adıyaman Gezi Tavsiyeleri yazısı.

Grup Kızılırmak, Adıyaman’da bir konsere giderken, otobüsleri kaza yapar ve 5 yaşında bir kız çocuğu ölür. Bunun üzerine Yaşar Aydın bu ağıtı vefat eden küçük kıza yazar. Bu şarkıyı efsane yorumlayan kadın da İlkay Akkaya’dır.

Ahmet Kaya, Nurettin Rençber, Ferman Toprak, Latif Doğan ve Zara gibi önemli ünlü şarkıcılar ve Sırrı Süreyya Önder gibi önemli isimlerin de memleketi Adıyaman‘dır. Adıyaman’ın adı aslında Yedi Yaman veya Vadii Leman (Güzel Vadi) olarak adlandırılarak günümüze taşındığı söylentileri vardır.

Güneydoğu’nun incisi olan bu şehir; tarımla uğraşan ve misafirperver bir halkı olan , kendine has yemek kültürü olan ve MÖ’ye dayanan birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehrimizdir. Hıı, öncelikle vereceğim ilk tavsiye; mideniz sağlamsa her türlü yemeğin tadına bakın derim, acı bu şehirde tuz gibi önemli bir baharat çünkü.

İşte Adıyamanlılar ya da Adıyaman’ı Gezenlerden Şehir Tavsiyeleri

Yeme – İçme – Adıyaman Gezi Tavsiyeleri

@sevcan_tan 

Hasan Usta’da Kebap, Faik Usta’da Döner, Özen Pastanesinde Zeytinyağlı baklava yiyin

@a_dyn

Besni Tavayı mutlaka deneyin

@reshontheway

Gaziantep – Adıyaman yolu arasında birkaç tane pirzola ve et mangal sevisi yapan mekanlar var. Harika bir ortamda güzel bir mola verebilirsiniz.

@pnarerdoğan

Kenan Usta’da çiğköfte yemelisiniz.

@

@ipekaytenn

  • Her yıl binlerce gelen turistin ülkemizdeki en uğrak yerine sahip olan bu şehirde Güneydoğu’nun en güzel dağı Nemrut’tur. Güneşin en güzel doğduğu ve battığı yerdir Adıyaman.
  • Hava mı sıcak, serinlemek mi istiyorsun? Sugözü’ne gidin. Sugözü’nün suyu sizi hem huzura hemde serinliğe davet eder. 
  • Oturakçı Pazar’ı ustalarının hoş sohbeti; Adıyaman insanının bonkörlüğü ve hoşgörülü birlikteliğinde gelin buluşalım.
  • Çok mu bunaldınız, bu zamana ait hissetmiyor musunuz kendinizi? Gelin sizinle geçmişten günümüze uzanan; Cendere Köprüsü’nde kavuşalım 
  • Ankara gibi buranında yalnızlara özel, derinden etkileşebileceğiniz türden; Gölbaşı adı verilen efsane doğal güzelliğe sahip bölgesi var 

Kahta Kalesi; Tarihi dokusuyla insanın içini ürperten cinsten güzelliğe sahip bu kaleyi mutlaka ziyaret edin derim.

@reshontheway

Çelikhan tütünü, peynir helvası.

Adıyaman için de tavsiyelerimiz bu kadar. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Daha önce hazırlamış olduğumuz Adana Gezi Tavsiyeleri yazımıza da göz atmak ve Adıyaman ile ilgili daha geniş bilgi almak isterseniz ilgili linkleri buraya bırakıyorum.

kez görüntülendi. / -- tarihinde eklendi.